Facebook obwieścił światu: Koniec zasięgów organicznych

Jeśli wciąż myślisz że to tylko taki chwytliwy tytuł to muszę cię zmartwić. To prawda. Świat darmowego budowania firmy na Facebooku przeminął. Dziś jest pierwszy dzień “dni ostatnich”

Raport “Widoczność Treści” ma na celu ujawnienie, co naprawdę oglądają użytkownicy Facebooka, pokazując najpopularniejsze domeny, linki, fanpage i posty w USA. META dzielimy się informacjami na temat tego, co pojawia się w kanale aktualności, aby wyjaśnić, jak jego algorytmy wpływają na to, co widzą użytkownicy. Nie publikuje go czuje się zobowiązany dzielić się swoimi tajemnicami, rob to bo musi gdyż jest to cześć raportu dotyczącym “Community Standards Enforcement Report”.

Raport zawiera dane dotyczące wyświetleń i odbiorców treści w kanale aktualności, w tym rekomendowanych treści, oglądanych w Stanach Zjednoczonych w okresie od 1 października do 31 grudnia 2023 r. (określanym w raporcie jako „Q4 2023”). Wszystkie dane i statystyki w raporcie dotyczą tego okresu.

To o czym przeczytasz już się dzieje, na razie w USA ale dojdzie do nas

To co zobaczysz w następnym punkcie może Tobą wstrząsnąć a nasze wnioski mogą nie tylko wpłynąć na Ciebie i Twój biznes ale i na całe postrzeganie tego jak do tej pory inwestowałeś pieniądze w marketing.
Jeśli nie chcesz się dziś tym przejmować to nie czytaj dalej

Oto wykres przedstawiający źródła wyświetleń treści w kanale aktualności w Stanach Zjednoczonych:

  • Group (Grupy na Facebook): 15.6%
  • Friend Original (bezpośrednie treści udostępnione przez znajomych) : 32.3%
  • Unconnected (treści nie powiązanie z twoimi relacjami ale powiązanie z zainteresowaniami):  25.8%
  • Friend Reshare (treści udostępnione przez znajomych): 14.9%
  • Page Follower (treści z fanpage które obserwujesz): 0.0%
  • Other (pozostałe czyli wydarzenia, treści generowanie przez FB celem aktywizacji) : 11.5% Widely Viewed Content Report: What People See on Facebook

Jak to czytać?
Treści Twoi znajomych zajmują aż 47,2%  Twojego feeda.
Mało tego. Treści z obserwowanych fanpage to ZERO.
Czyli Twoim zadaniem jako marketingowca, przedsiębiorcy, twórcy marki, influencera dorowadzić do tego aby obserwujący odwiedzali (celowo) Twój fanpage i udostępniali treści z tego fanpage swoim znajomym. W ten sposób możesz liczyć na 14,9% feeda aktualności na Facebooku.

To drastycznie zmienia wszystko co do tej pory uczyli piewcy “prowadzenia” fanpage bez budżetu reklamowego lub jak oni to nazywają pozycjonowania organicznego na Facebook. Ten raport mówi wprost. NIE ma (a dokładniej niedługo w Polsce NIE BĘDZIE bo ten algorytm do nas zmierza) czegoś takiego jak pozyskiwanie klientów organiczne.

Kolejna rzecz w raporcie którą Facebook postanowił się pochwalić nie jest nowością dla osób pilnie obserwujących świat mediów społecznościowych ale skala tego może przytłoczyć największych pesymistów
Oto jak Facebook ogranicza widoczność postów które “wyciągają” ruch z jego platformy na “zewnątrz” czyli mowa o postach typu lik KLIK (z linkiem)

Widely Viewed Content Report: What People See on Facebook2

Skąd pochodzą wyświetlenia w kanale aktualności?
95,2% wyświetleń w USA w czwartym kwartale 2023 roku nie zawierało linku do źródła spoza Facebooka czyli do stron www firm i td.
Posty z linkami czyli te 4,8% to posty które miały JAKIEKOLWIEK LINKI! zatem zawierały nawet te które linkują WEWNĘTRZNIE wewnątrz Facebooka: cyt: ”

For the 4.8% of views in posts that did include a link, they typically came from a Page the person followed (this includes posts which may also have had photos and videos, in addition to links)

To oznacza iż nie powinieneś -aś publikować postów w których oznaczasz czyjś fanpage a nawet … jakąś osobę. Jest to potwierdzenie naszych badań które opublikowaliby w marcu 2024 z których wynika iż nie powinniśmy nikogo i niczego oznaczać w poście jeśli nie chcemy ograniczonego zasięgu naszych postów.

Widely Viewed Content Report: What People See on Facebook 3

Znów przerażające jest to, iż … zasięgi postów są zerowe
Agencje namawiały aby “zdobywać lajki” i … teraz ci przedsiębiorcy zostali z niczym
O tym jak się przez tym bronić będzie poniżej a tym czasem pomyśl o tym jak Facebook z pośród milionów postów
decyduje o tym które Tobie pokaże lub które pokaże wiekszej ilości osób.

Zobacz poniższe wideo które pochodzi od META gdzie tłumaczą jak to działa (film po angielsku ale prostym językiem to opisano)

Jak się przed tym bronić?

Po pierwsze Buduje Społeczność. To budowanie społeczności jest Twoim celem a narzędziem do tego jest facebook, Instagram lub inne medium. Bardzo dobrze zostało to uwypuklone przez CEO FastTony Daniela Kędzierskiego na konferencji Carpatian AI Summit, która odbyła się 13.04.2024 roku. Poniżej możesz obejrzeć całe wystąpienie, a pod wideo mamy dla ciebie podsumowanie.

W tym video pokazane  jest, iż najwięksi świata technologii budują społeczności. Do największych zaliczani sią:
– Elon Musk
– Mark Zuckerberg
– Samuel Altman

Okazuje się że budowanie społeczności to klucz do budowy stabilnej i opartej o trwałe fundamenty firmy.
Wiedzą to ci najwięksi i z tej wiedzy powinni tez korzystać inni.

Możesz powiedzieć. OK! Będę budował społeczność ale … ale to trwa i musze w tym czasie tez mieć klientów.

Nie ma idealnego rozwiązania.
Do tych dostępnych należą :
– promowanie postów i tworzenie reklam
– spamowanie na grupach …
– zbieranie numerów telefonów i adresów email od każdego kto komentuje twoje posty na Facebooku (oczywiście Automatycznie)

Tak to możliwe
Chcesz spróbować?

Jeśli spróbujesz i przejdziesz do od początku do końca to dostaniesz kod dający 100% rabatu na szkolenie z budowania marki osobistej i społeczności wokół Twojej marki i firmy

jak to zrobić?
kliknij tutaj >> link przeniesie cię na Facebooka i skomentuj ten post słowem AI.

lub skomentuj ten post poniżej
Dzięki temu :D zobaczysz jak prosto bot poprosi cię o email i numer telefonu który zapisze w bazie

A teraz czas na autoreklamę
Zacznij myśleć o tym aby skutecznie pozyskiwać klientów za pomocą reklamy.
Nasze AI zrobi za ciebie reklamy lepiej niż agencja za 124 zł miesięcznie :D

Chcesz wiedzieć więcej wejdź na FASTTONY.COM

Czas na pocieszenie:
Pomimo iż raport jest bezsprzecznie dowodem na to iż Facebook idzie w kierunku komercjalizacji feedu kont prywatnych ale zapewne nie wiesz że KAŻDY na Facebooku ma kilka feedów (listy aktualności). Wynika to z tego że każdy ma (od około 2 lat) cztery profile.

– WTF? rylly?
– TAK. :) nie wiele się o tym mówi ale Facebook dał nam 4 profile do każdego konta:
– profil prywatny
– profil biznesowym (pracowniczy czyli taki LinkedIn)
– profil firmowy
– profil gamingowy który może być połączony z profilem na Occulus

Każdy z tych profili ma swój feed a przypomnę że raport mówi iż dotyczy wyłącznie feeda PRYWATNEGO.
Chcesz zobaczyć różnice między feedami?
To proste przełącz się na fanpage i po przełączeniu wejdź na feed (aktualności) i już
Tu  zobaczysz zupełnie inne rzeczy i to będzie dużo FANPAGE !! TAK to jest organic z fanpage (szkoda że tylko wtedy gdy inny admin fanpage go ogląda)

tak czy siak należy powiedzieć iż SPRAWA jest ROZWOJOWA a ty powinieneś się zabezpieczyć zatem buduj społeczności i zbieraj dane klientów poprzez naszego BOT`a

Cześć i do następnego razu!