Reklama Facebook – od czego zacząć?

Reklama Facebook = temat rzeka. Dlatego zanim jeszcze zaczniesz promować się na Facebooku, koniecznie zadbaj o podstawy podstaw. Poprawnie przygotowany fanpage Twojej firmy pozytywnie wpłynie na skuteczność Twoich reklam. W sieci liczy się całokształt, dlatego:

 • ustaw charakterystyczne zdjęcie profilowe – może nim być logo Twojej marki, Twoje zdjęcie (zadbaj, żeby twarz była na nim dobrze widoczna) albo obraz, który będzie bezpośrednio powiązany z Twoim produktem lub usługą,
 • ustaw zdjęcie w tle, które coś komunikuje – to właśnie tą grafiką witasz nowego odbiorcę na swoim profilu. Niech od razu wie, co może u Ciebie kupić, jaką korzyść możesz mu zapewnić, dlaczego jesteś dla niego najlepszym wyborem.
 • uzupełnij podstawowe informacje o firmie – numer kontaktowy, email, ew. adres, krótkie BIO, czyli kilkuzdaniowy opis firmy. Koniecznie używaj języka korzyści i mów o tym, co Twój klient może dzięki Tobie zyskać.

Pierwszy krok za nami! Teraz zajmiemy się założeniem Business Managera. To taki biznesowy profil Twojej firmy na Facebooku. Jest Ci niezbędny do tworzenia reklam. Jak go założyć?

 1. Wejdź na business.facebook.com i w prawym górnym rogu kliknij “Załóż konto”.
 2. Uzupełnij niezbędne informacje i przejdź do skrzynki mailowej, której adres przed chwilą podałeś_aś. Czeka tam na Ciebie wiadomość od Facebooka – zatwierdź utworzenie konta i działamy dalej.
 3. Wróć na business.facebook.com i ustawieniach firmowych utwórz konto reklamowe w zakładce “Konta reklamowe”. Zwróć uwagę na walutę i strefę czasową – później nie da się tego edytować. W zakładce “Płatności” dodaj metodę płatności (sugerujemy wybór karty płatniczej). Jako ostatnie w zakładce “Informacje o firmie” uzupełnij dane fakturowe i gotowe!

Twoja firma jest gotowa, żeby korzystać z mocy “Facebook ads”. Zabierzmy się więc za ich przygotowanie.

Wybierz cel kampanii reklamowej na Facebooku

Twoim centrum dowodzenia staje się Menedżer reklam. To właśnie tutaj stworzysz swoją pierwszą i 101. reklamę. Po kliknięciu zielonego przycisku “Utwórz” staniesz przed wyborem celu Twojej kampanii. Jest on bezpośrednio powiązany z Twoim celem marketingowym. Spośród wszystkich dostępnych celów, na początku zwrócimy Twoją uwagę na kilka podstawowych.

 • Zasięg

Wybierz ten cel jeśli chcesz dotrzeć do nowych odbiorców i nawiązać z nimi pierwszy kontakt. Ten typ kampanii nie przyniesie dużej liczby polubień komentarzy, czy udostępnień. W zamian osiągniesz maksymalną liczbę wyświetleń.

 • Ruch

Wybór tego celu umożliwi Ci przekierowywanie osób z Facebooka do dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca. Twoja witryna? Blog? Sklep internetowy? A może aplikacja? Cel “Ruch” został do tego stworzony.

 • Aktywność

Angażowanie użytkowników prowadzi do budowania z nimi silniejszych relacji. Relacje z kolei przekładają się na wzrost wskaźnika konwersji. Mówiąc już całkiem wprost – Twoi odbiorcy chętniej od Ciebie kupują, jak Cię znają i lubią.

 • Wyświetlenie filmu

Jeśli nagrałeś_aś materiał video i chcesz, żeby dotarł do jak największej liczby odbiorców, wybierz właśnie ten cel. Ten cel pomoże Ci wygenerować świetne efekty pod kątem rozpoznawalności marki, zwiększania świadomości klientów i edukowania ich.

 • Wiadomości

Przycisk “Wyślij wiadomość” umieszczony pod postem maksymalnie ułatwi Twoim odbiorcom skontaktowanie się z Tobą. Co jednak niezwykle ważne! Odbiorcy muszą mieć powód, żeby się do Ciebie odezwać i najlepiej jak wcześniej mieli już styczność z Twoją marką. Wybieranie tego celu, jak nie zadbałeś wcześniej o kontakt ze swoją grupą przyniesie co najwyżej nikłe wyniki.

 • Konwersje

Wybierz ten cel, jeśli chcesz powiedzieć swoim odbiorcom “KUP TUTAJ”. Kierowanie tego typu kampanii do użytkowników, którzy jeszcze Cię nie znają, przyniesie słabsze wyniki niż kierowanie jej do tych, którzy już mieli styczność z Twoją marką. Pamiętaj, że sprzedaż na Facebooku (i ogólnie też) wcale nie zaczyna się od mówienia “kup”, tylko od zbudowania relacji.

Kiedy wybrałeś_aś już cel swojej kampanii, czas na wybór grupy odbiorców. Jakich klientów chcesz pozyskać dla swojego biznesu?

Określ swoją grupę odbiorców

Grupa odbiorców, czyli inaczej grupa docelowa, to po prostu ludzie, którym chcesz wyświetlić swoją reklamę. Twoim celem jest teraz doprecyzowanie tej grupy w taki sposób, żeby z jak największym prawdopodobieństwem byli to Twoi potencjalni klienci. Zajmujemy się tutaj tzw. targetowaniem reklam. Z poziomu kampanii przechodzimy do zestawu reklam.

Zacznij od odpowiedzi na kilka podstawowych pytań i pozyskania danych demograficznych:

 1. Jakiej płci jest mój idealny klient?
 2. W jakim jest wieku? (może to być przedział wiekowy)
 3. Gdzie mieszka mój idealny klient?

Po tym przejdź do bardziej szczegółowych:

 • Czym interesuje się mój idealny klient?
 • Co lubi mój idealny klient, a czego nie lubi?
 • Czy częściej korzysta z Facebooka, czy Instagrama?
 • Czy zakupu dokonuje częściej z poziomu komputera czy urządzeń mobilnych?
 • W jakich godzinach jest najbardziej aktywny?
 • I
 • TAK
 • W
 • NIESKOŃCZONOŚĆ

Naprawdę! Każdy użytkownik social media i ogólnie Internetu jest opisywany przy pomocy tzw. tagów behawioralnych. Na podstawie naszych zachowań w sieci, tego co przeglądamy, kupujemy, jakich mamy znajomych i wiele, wiele więcej, algorytmy są w stanie określić, z jak dużym prawdopodobieństwem zainteresujemy się danym produktem lub usługą. I na tej podstawie są nam wyświetlane reklamy. Jeśli chcesz precyzyjnie dotrzeć do grupy swoich idealnych odbiorców, konieczne jest bardzo dokładne przeanalizowanie jej. I zrobienie tego znowu. I znowu. I znowu. Ludzie cały czas się zmieniają, więc targetowanie również musi się zmieniać.

Istotne są tu też umiejscowienia, czyli w jakim miejscu ma się wyświetlić reklama. Gdzie najskuteczniej zadziała na odbiorcę? Tablica aktualności na FB czy IG? Audience Network? Market Place? Instagram Stories? Instagram Reels? I jeszcze budżet. Większy? Mniejszy? Jaki dokładnie? A na dokładkę optymalizacja, która nie ma końca.

Dasz radę to wszystko opanować, tylko potrzeba Twojego czasu, zaangażowania i budżetu na testy.

Na szczęście da się to też zrobić inaczej. I to zdecydowanie bardziej współcześnie.

Zleć reklamy na Facebooku sztucznej inteligencji

Skuteczne reklamowanie się na Facebooku to przede wszystkim skuteczna analiza danych. Jak dotrzeć do najlepszych potencjalnych klientów? Wystarczy możliwie najlepiej ich poznać. Po tym trzeba już tylko porównywać gigantyczne porcje danych, w ułamkach sekundy wyciągać wnioski, nieustannie optymalizować i nigdy tego procesu nie przerywać. W idealnym świecie wyniki analiz się kumulują i są wykorzystywane przy każdej kolejnej reklamie. Oznacza to coraz dokładniejszą analizę i coraz lepsze wyniki! Uff… Dużo tego. Ale musimy przyznać, że piszemy to z wypiekami na twarzy, bo stworzyliśmy narzędzie, które właśnie tym wszystkim się zajmuje.

FastTony Smart sprawia, że skuteczna reklama na Facebooku jest dostępna dla każdego. I to bez konieczności uczenia się wszystkiego, co opisaliśmy powyżej.

Przecież nie po to zakładałeś_aś biznes, żeby uczyć się reklam na Facebooku i Instagramie. Układ wygląda tak – Ty opiekujesz się swoimi klientami i sprawiasz, że są zadowoleni. My robimy za Ciebie reklamy, dzięki którym pozyskujesz jeszcze więcej nowych klientów. Wszystko zgodnie z naszym motto:

“Niech lekarz leczy ludzi, mechanik naprawia samochody, a reklamy robią się same”.

Wypełnij formularz i umów się na konsultację!

Reprezentujesz agencję reklamową?

Rejestrując się, potwierdzasz, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez FastTony zgodnie z Polityką prywatności.

Niech twoje reklamy robią się same!

Nie trać czasu na robienie, ani na naukę reklam na Facebooku. Teraz zrobi to za Ciebie sztuczna inteligencja, a Ty wreszcie zyskasz czas dla siebie.