Należy zacząć od informacji, że Meta wprowadziła opcję subskrypcji dla użytkowników w Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, która umożliwia korzystanie z Facebooka i Instagrama bez wyświetlania reklam. Ta płatna usługa, zgodnie z nowymi regulacjami europejskimi, daje użytkownikom możliwość wyboru między kontynuowaniem korzystania z usług za darmo, ale z reklamami, a subskrypcją eliminującą reklamy. Subskrypcja ta nie będzie wykorzystywała danych użytkowników do celów reklamowych przez okres jej trwania.
Cena subskrypcji bez reklam waha się między 9,99 euro miesięcznie na platformie webowej a 12,99 euro na systemach iOS i Android. Subskrypcja ta obejmuje wszystkie powiązane konta na Facebooku i Instagramie w Centrum Kont użytkownika. Po 1 marca 2024 roku, za każde dodatkowe konto będzie pobierana dodatkowa opłata.
Zarówno Meta, jak i organy regulacyjne Unii Europejskiej uznają tę subskrypcję za ważną formę zgody na usługę finansowaną przez reklamy. Meta wyraża przekonanie, że internet wspierany przez reklamy umożliwia dostęp do spersonalizowanych produktów i usług niezależnie od statusu ekonomicznego użytkowników. Pozwala to także małym firmom dotrzeć do potencjalnych klientów i rozwijać swoje biznesy. Meta nadal będzie wspierać internet wspierany przez reklamy, nawet oferując nową subskrypcję w Europie.
Dla tych, którzy zdecydują się kontynuować korzystanie z usług za darmo, ich doświadczenie pozostanie niezmienione i będzie wspierane przez narzędzia i ustawienia, które Meta stworzyła w celu umożliwienia użytkownikom kontrolowania swojego doświadczenia z reklamami. Obejmuje to m.in. preferencje reklamowe, które pozwalają użytkownikom wpływać na wyświetlane im reklamy oraz na dane wykorzystywane do informowania tych reklam.
Taka informacje, możemy przeczytać na oficjalnym Blogu Mety.
Jednak nie do końca jest tak kolorowo jak może się wydawać – już pojawiają się problemy.
Zakup subskrypcji a brak tworzenia reklam na facebooku – pułapka dla przedsiębiorców
Wprowadzenie przez Meta opcji subskrypcji bez reklam na Facebooku i Instagramie w Europie wywołało dyskusję wśród przedsiębiorców i marketerów na temat potencjalnych pułapek związanych z tą usługą. Choć subskrypcja może wydawać się atrakcyjną opcją dla użytkowników pragnących uniknąć reklam, przedsiębiorcy powinni zachować ostrożność przed jej zakupem. Poniżej przedstawiamy, dlaczego decyzja ta może wpłynąć na możliwości marketingowe firmy na tych platformach.
Nie chcesz mieć wyświetlanych reklam – nie masz prawa do ich publikowania!
Tego nikt się nie spodziewał i można uznać, że wiele osób było zaskoczonych. Po wprowadzeniu możliwości wykupienia płatnego dostępu do Facebook i Instagrama okazało się, że opcja ta zabrania tworzenia reklam własnej firmy. Nie tylko samemu przedsiębiorcy, ale również Agencjom Marketingowym, które za te reklamy były odpowiedzialne. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup subskrypcji Facebooka i Instagrama, warto być świadomym konsekwencji.
Błąd – nie mam subskrypcji, a nie mogę robić reklam?
Niestety błędy się zdarzają, w tym wypadku zmiana prawa i wymóg w krótkim czasie dostosowania rozwiązania zgodnie z nałożonym obowiązkiem przez UE, nie była łatwym wyzwaniem. Więc i błędy się zdarzają. Okazało się, że cześć kont mimo braku wykupionej subskrypcji, ma komunikat o tym, że ją posiada i nie może z tego właśnie powodu publikować reklam.
Jeżeli widzisz taki komunikat w pierwszej kolejności musisz upewnić się, czy oby na pewno płatnej subskrypcji nie masz. Pomyłki się zdarzają, komunikat się wyświetlił, przeklikaliśmy go bez zastanowienia, pieniądze się pobrały. A my w natłoku codziennych sprawa, nawet tego nie zauważyliśmy.
Jak sprawdzić, czy posiadam płatnego Facebooka lub Instagrama?
Najszybciej sprawdzimy to w Centrum kont – https://accountscenter.facebook.com/?entry_point=help_center w zakładce preferencje reklamowe.
Mimo, że jestem pewna, że nie decydowałam się na płatna subskrypcje, Meta prosi mnie o to bym ponownie zdecydowała, z jakiej opcji chce skorzystać. Jednak klikając w to okno dostaje komunikat o tym, że mój plan jest bezpłatny.
Więc tutaj mam jasną informację o tym, że subskrypcji nie mam, a mimo to niestety ale na jednym z kont klientów komunikat o tym, że jednak z niej korzystam się pojawił. Co uniemożliwiło mi tworzenie kampanii. Trochę trudna sytuacja, bo mamy bardzo ważny okres dla sklepów internetowych. Kontakt z supportem w tej sprawie okazał się jedynie oczekiwaniem na rozwiązanie problemu. Na co ani ja, ani nasz klient pozwolić sobie nie mógł. Dlatego zaczęłam szukać rozwiązania.
Co zrobić kiedy nie masz subskrypcji, a jednak nie możesz zrobić reklamy na Facebooku lub Instagramie?
Oto instrukcja, która tak naprawdę zawiera jeden krok: WYKLUCZ UMIEJSCOWIENIE SWOJEJ REKLAMY Z INSTAGRAMA!
Wchodzimy w menedżera reklam i edytujemy wybraną kampanię, następnie zmieniamy umiejscowienie na ręczne i wykluczamy IG. Jak na poniższych screenach. Po czym klikamy – OPUBLIKUJ REKLAMĘ. I w tej chwili to jedyne rozwiązanie. Miejmy nadzieje, że błąd zostanie szybko naprawiony.